Türkiye’de Çince okumak

Çince Okumak

| Posted on

Bu yazının başlığını Çince okumak olarak koymayı her ne kadar düşündüysem de doğru başlık sanırım Türkiye’de Çince okumak.

Lise son sınftaki arkadaşlarımın kafasında Çince okursam çok para kazanırım bu yüzden Çince okumak istiyorum diye bir düşünce varsa yanlış yoldasınız. Ne Çince sizin düşündüğünüz kadar para kazandırıyor ne de, öyle gönülden istemeden okunacak bir bölüm değil. 36 kişi olarak başladığım üniversite hayatımı 7 kişi mezun olarak tamamladım. Bu düşünceyle bu bölüme gelip 1 hafta sonunda bölümü bırakan kişi sayısı üçtü. Haftalar devam ettikçe aramızdan eskilmeler devam etti, derken hazırlığı bitirme sınavında başarılı olan 13 kişiydik.

Bu kalan insanlardan bir çoğu ben Çin’e gidip Çince okuyacağım dediler ve gittiler. Peki onlara ne mi oldu? Bir çoğu şuan halen üniversite okumaya devam ediyor. Çince mi konuşuyorlar derseniz, o kadar fazla Türk var ki günün büyük bir bölümünü Türkçe konuşarak geçiriyorlar. Geri kalan kısmında ise, İngilizce’yi Çince’den daha çok kullandıklarını söyleyebilirim.  Bunun sebebi ise genelde herkesin Pekin Dil Kültür Üniversitesin’e gidiyor olması. Gelin birlikte farklı ve Türkler’in yoğunca bulunmadığı üniversiteleri araştıralım ve bu sayade zamanınızi en verimli şekilde geçirin.

Evet Çince  Tercüman olmak çok para kazandırabilir. Fakat her şey sizin istek ve çalışmanızla doğru orantılı. Maalesef  Türkiye’de hiçbir üniversitenin hiçbir bölümünde size iş hayatınızda profesyonelce kullanabiliceğiniz bir Çince eğitimi verilmiyor. Kendi çabalarınızla öğrendiğiniz Çince’yi pratiğe dökmeniz ve kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor.

Bana kalırsa, burada güzel bir hazırlık eğitimi aldıktan sonra, 1 sene de olsa Çin’e gidip Çince’nizi geliştirmelisiniz. 5 sene boyunca burada öğreneceğiniz Çince’yle yalnızca yazılı çeviri yapabilirsiniz. Halihazırda bu bölümü okuyan arkadaşlarıma tavsiyem ise mutlaka üniversitenin sağladığı Çift Anadal Programından faydalanmaları. Sınıf atladıkça ne yazık ki azalan ders saatleri ve içeriğiyle sanıldığı kadar zor olmayacaktır.

Söylemek istediğim şey sadece çok para kazanacağım düşüncesiyle seçiminizi yapmayın, bahsettiğim bu gerçekleri gözardı etmeden geleceğinizi inşaa edin. Bu süreçte her türlü desteği vermekten Buceti olarak mutluluk duyarız. Sizde Çince öğrenmeye başlayabilirsiniz. Üstelik bu Çince- Türkçe Kelime Kartlarımızla Çok Basit. Kartlarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.